Obchodování na burze – tak trochu jiné podnikání z pláže

Už téměř 30 let mě inspiruje a učí, ukazuje možné cesty životem. O to větší radost mám z toho, že za poslední rok jsem jej mohla inspirovat a učit já. O koho jde? O mého tátu, Jirku Mazura, který se za posledních několik měsíců ponořil trochu hlouběji do novodobých online aplikací a technologií a v těchto dnech pustil do světa svůj první online program.

Jediný byznys, kde nepotřebujete zákazníky…

První tajemství online marketingu jsem začala objevovat ve firmách mého táty, Jirky Mazura, už někdy v roce 2005. Už tenkrát dobře věděl, že základem dobře fungujícího byznysu je vztah s klienty, který s nimi budoval jak prostřednictvím databáze výměnou za tištěnou knihu o burze zdarma (dneska to s eBooky máme jednodušší :), tak pomocí sítě webových stránek, které byly plné hodnotného obsahu o obchodování na burze a s pomocí skvělých seminářů a setkání klientů a burzovních obchodníků.

Klienty pak už od roku 2005 provázel světem něčeho, co i ve mě zaselo první touhy k podnikání z pláže. A to něco se jmenuje online obchodování na burze.

Na svých seminářích učil lidi o tom, jak vydělávat pomocí byznysu, pro který nepotřebujete žádné sklady, zaměstnance, dodavatele. Nepotřebujete dokonce ani zákazníky a dělat jej můžete klidně z pohodlí svého obýváku. Nemusíte se trápit s tvorbou webů, starat se o odbyt, o marketing, SEO, PPC, návštěvnost… Navíc má tento byznys oproti jakémukoli jinému podnikání jedno velké plus – můžete si jej v podmínkách reálných trhů vyzkoušet nanečisto a zdarma.

A právě o tom je i online minikurz Hrajeme si na burze, který v těchto dnech můj táta spouští.

Online Minikurz Hrajeme si na burze z dílny Jirky Mazura

Po 8 letech živých seminářů, kterými prošlo přes tisíc obchodníků od začátečníků až po profíky, se i vzdělávání Jirky Mazura přesunuje alespoň z části na web a je tak dostupné mnohem širšímu počtu lidí. Hrát na burze si můžete i Vy, zjistíte, že tajemné slovo „burza“ je celkem snadno pochopitelné, když Vás za ruku vede někdo, kdo tomu opravdu rozumí.

Navíc má tento článek samozřejmě spojitost i s mým tématem psaní eBooků :) Jsem moc ráda, že si můj táta Jirka Mazur přečetl můj eBook Jak napsat eBook za 14 dní a vytvořil na základě toho své eBooky jak pro placený program, tak eBook zdarma, který si můžete stáhnout po registraci na webu Hrajeme si na burze.  Co se týče rozsahu i provedení, je to skvělá ukázka toho, jak mohou vypadat i Vaše eBooky zdarma, které následně použijete na svých webech pro budování databáze.

eBook k mini kurzu Hrajeme si na burze získáte po registraci na této stránce.

Lehko na cvičišti, těžko v boji…

Nemá to rčení být náhodou naopak? Ano, v reálném životě to často naopak je. S burzou je to ale jiné. Pravdou je, že na burze uspěje pouze 10-15% lidí, kteří se do obchodování pustí. Zbytek o své peníze přijde.

Proč? Za ty roky, kdy jsem pomáhala s organizací vzdělávacích seminářů na téma obchodování na burze, mi to mnozí z těch, kteří o své peníze na burze přišli, řekli sami – nedodržovali pravidla. Když si na burze hrajete, je to všechno jasné. Když se naučíte základní pravidla, která musíte následovat, vyděláváte na demo účtech tisíce dolarů a už se vám v hlavě spouští příběh, jaké to bude úžasné, až se do toho pustíte s penězi opravdovými. Až Vám na účtu nepřibyde 600 demo euro, ale 600 opravdických euro…

Realita? V okamžiku, kdy začnete obchodovat s reálnými penězi, vypadá vše najednou úplně jinak. Najednou máte strach jít do akce, která se předtím zdála tak snadná. Máte strach vydržet v otevřené pozici, která je aktuálně ve ztrátě, přestože na demo účtu byste jasně věděli, že se to za několik desítek minut otočí správným směrem. A tak to často dopadá tak, že většina traderů těmto strachům podlehne, přestane se řídit naučenými pravidly a o své peníze přichází.

I to se ale můžete naučit. V rozšířeních online kurzů o burze se určitě bude Jirka Mazur věnovat tématu risk-managementu a psychologie obchodování. Burza je jeden z oborů, ve kterém se investice do vzdělání a následné uvedení všeho naučeného do praxe, rozhodně oplatí.

Na začátku je ale dobré nebrat to tak vážně, a na burze si jen hrát…

Pro koho je vhodné obchodování na burze?

Online obchodování na burze je vhodné pro ty, kdo jsou disciplinovaní, dokáží udržet emoce na uzdě a řídit se jasně danými pravidly. Obchodování na burze je vhodné pro ty, kdo nehledají zkratky a způsoby, jak něco ošidit nebo obejít, ale jsou rozhodnutí hrát podle pravidel a dlouhodobě vydělávat. Burza je vhodná pro ty, kdo pro investování mají potřebný rizikový kapitál, to znamená peníze navíc. Nikoli peníze půjčené od tchýně nebo poslední úspory z pod polštáře.

Burza rozhodně není vhodná pro ty, kdo hledají svatý grál a rychlé zbohatnutí. Optimální tempo zhodnocování účtu je okolo 5-10% měsíčně s tím, že za měsíc uděláte okolo 15ti menších obchodů. V dlouhodobém horizontu se z obchodování na burze může určitě stát dobrým pasivním příjem. Takové zhodnocení Vám žádná banka nenabídne. Proto pro vědomé a inteligentní a trpělivé tradery může být obchodování na burze skvělým způsobem dlouhodobého zhodnocování peněz.

Výhodou online obchodování na burze je navíc právě to slovo online. Stejně jako v info-podnikání, i při obchodování na burze potřebujete jediné – připojení k internetu. Společnosti, u kterých jsou dnes vedeny burzovní účty, mají téměř vždy i online mobilní aplikace, takže otevřené burzovní pozice můžete kontrolovat v podstatě odkudkoli.

Obchoduji já na burze?

Ne. Ani se na to nechystám. Z burzovního světa jsem odešla, protože mě tento typ byznysu nenaplňuje a navíc tabulky, čísla a grafy nejsou můj koníček. Nikdy jsem na burze neobchodovala a i v dobách, kdy jsem pracovala ve firmách zabývajících se tímto tématem, byl vždy mou hlavní náplní práce online marketing. Držím se tedy i nadále svého kopyta :) Potřebuju mít za svými aktivitami nějaký další smysl, což je v mém případě inspirace lidí k tomu, aby si plnili své sny a podnikali třeba z pláže. Navíc vím, že se svou živou povahou nejsem ten správný typ pro sezení u grafů.

Proč Vám teda o tom vůbec píšu? Protože mnozí z Vás hledají cesty k podnikání z pláže, cesty ke svobodnějšímu životu, cesty k pasivním příjmům. A toto burza nabízí chytrým a disciplinovaným lidem. Moje vize je ukazovat lidem právě ty cesty, které mohou přispět k plnění jejich snů. Pokud si vyberete cestu obchodování na burze, můj otec – Jirka Mazur – Vás na té cestě profesionálně a srozumitelně provede.

Pro začátek si můžete obchodování na burze vyzkoušet na demo účtech, ovšem v podmínkách reálných trhů a postupně se to všechno naučit.

 

 

Stáňa Stiborová (Mrázková)
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní, knihy Podnikání z pláže a online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře
 1. kVítek napsal:

  Ahoj Stáňo,
  Miluju peníze :-) … ale z obchodování na burze mám pravděpodobně podobné pocity jako ty, popsatelné slovem nenaplnění … zkoušel jsem to.

  Vlastně slovo obchodování mi tu nesedí, spíš slovo spekulace.

  Nevidím v tom přínos pro ostatní lidi a pro svět …
  Prosím, řekněte mi někdo, k čemu a komu je dobré … něco koupit a pak to prodat a zase něco kupit a zase to prodat …

  Kde je naše vnitřní hodnota, kterou dáváme ostatním, naše Miliónové impérium?

  • Michal napsal:

   Ahoj Vítku,
   Miluješ peníze… Skoro se mi chce říct, že to každý. Ale kdo je opravdu má? Je to jako s partnerem. Musíš znát jejih silné i slabé stránky, jejich charakter, slabiny, atd. Peníze samotné nic neznamenají. Jsou pouze nástrojem. V běžných rukou je tento nástroj používán pro konzumní účely. Ve špatných rukou např. pro devastaci zdraví. V těch správných rukou?… Ptáš se „kde je naše vnitřní hodnota, kterou dáváme ostatním“? Pokud si z burzy vezmeš (nebo systematicky bereš) peníze, záleží jen na tobě, jak je použiješ. Můžeš klidně pomáhat druhým, můžeš vytvořit svou vytouženou „hodnotu“ (nebo užitek) jaký budeš chtít…Můžeš dokonale a opravdu reálně uspokojit své altruistické sklony.
   Zkus se naučit na burze (z dlouhodobého hlediska) vítězit… Je to ta nejlepší věc na světě. Můžeš se stát lepším člověkem. Ale lepším pro velký počet lidí, nejen pro starou sousedku, které pomáháš s nákupem. Ale pro velkolepé projekty, které pomůžeš financovat. Projekty, které mají reálný pozitivní dopad na lepší život lidí.

   Přeji úspěšné dny!

 2. Lukáš Kasík napsal:

  Ahoj, co se týče naplnění, je to o tom, že spousta lidí nechápe, o čem spekulace jsou. A z toho vznikají problémy. I když něco vydělají, mají určitý pocit, že dostali něc za nic. Což je nesmysl, tak svět nefunguje :)

  Spekulanti pomáhají udržovat vysokou likviditu trhu. Řekněme, že chci prodat byt. Třeba se chci odstěhovat, nebo mám finanční potíže, ale chci prodat byt teď hned. Ale co když zrovna není v okolí zájemce který by se chtěl přistěhovat a ten byt by se mu líbil. Na trhu s nízkou likviditou bych ten trh mohl prodávat měsíce i roky. Ale když to koupí spekulant, byt je prodán velmi rychle. A protože spekulant bude byt dále prodávat, je tu dobrá šance, že se nakonec jednoho dne uchytí u někoho, kdo zde bude šťastně bydlet.

  Spekulace na burze je ještě o něco složitější, ale základní myšlenka je jasná. Kdyby nebyli spekulanti, nebyla by likvidita. Bez likvidity by neexistovali investoři, bez investorů by nemohly fungovat velké korporace a bez korporací bychom si museli pro ranní čaj putovat do indie :)

  Vše je spojené se vším a každá práce má ve finále svůj smysl a někomu pomáhá ;)

 3. Martin napsal:

  Spekulace na burze je byznys jako každý jiný. Je to řemeslo, má svoje pravidla. Osobně jsem nikdy problém s „nenaplněním“ neměl – maximální volnost v tom, co budu obchodovat, kdy budu obchodovat atd
  . Je to příjemnější, než stát někde 8 hodin u pásu nebo chodit na osmičku do nějaké kanceláře – to by mně opravdu nenaplňovalo :)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.