Máme být výkonnými superženami, nebo to jde i jinak?

#ZeptejteSeStani – DÍL 3. Máme být výkonnými superženami, nebo to jde i jinak?

Na tuto otázku jsem odpovídala 30. 8. v talkshow Alice Kirš na téma Tajemství ženské seberealizace odhaleno. Sestřih z této talkshow je na YouTube kanále Ženy ženám, a v rámci seriálu Zeptejte se Stáni s vámi sdílím část, ve které odpovídám právě na častou otázku žen, zda v případě, že chceme být úspěšné, musíme být výkonnými superženami, nebo to jde i jinak…

Pro ty, kdo raději čtou, je celá odpověď přepsaná v textové podobě níže.

Máme být výkonnými superženami, nebo to jde i jinak?

Ono to samozřejmě jde i jinak, já to dnes už mám jinak, ale byla to dlouhá cesta. Cítím, že potřeba být superženou velmi úzce souvisí s pocitem, že pokud nejsem superžena, pak nejsem dost dobrá.

Je to tedy otázka sebevědomí, sebelásky a vědomí si svých silných a slabých stránek a přijetí těch slabých s tím, že i tak jsem dost dobrá. Že je v pořádku mít to, co považujeme teď za slabé stránky, a že je vlastně nesmysl si myslet, že to nějaké slabé stránky jsou.

Možná znáte takový ten kreslený vtip o zvířecí škole, jak vedle sebe stojí žába, žirafa, opice, pták a ryba a učitel říká: Dnes budeme šplhat. Opice samozřejmě dostane za jedna. Ale ryba nebo žirafa? Ty dostanou za pět.

V přírodě neexistuje zvíře, které by ovládalo dokonale úplně všechno. Nikdo nepředpokládá, že ryba bude šplhat po stromech, ale my samy od sebe očekáváme, že se budeme starat o děti, domácnost, budeme sexy milenkami, úžasnými kuchařkami, zábavnými kamarádkami, výkonnými manažerkami nebo podnikatelkami a vše nám půjde snadno, a pokud ne, tak nejsme dost dobré. A proto se snažíme být superženami, abychom byly dost dobré, přijímané, hodnotné, měly samy sebe rády.

mame-byt-superzenami

Já jsem taky dlouhou dobu měla pocit, že musím být superžena,

… která zvládá domácnost, děti, uvařit, vyžehlit, je sexy a do toho vydělává peníze a seberealizuje se.

Velmi mi pomohlo ujasnit si priority a své silné stránky. Jsem tvůrce a coby tvůrce dokážu vymýšlet úžasné projekty, mou vášní je podnikání, budu klidně hodiny diskutovat o podnikatelských nápadech, ale co opravdu nedovedu, je pečování o domácnost. Pokud byste ke mně přišli na návštěvu, dost dobře se vám může stát, že vám nenabídnu ani vodu, protože mě to prostě nenapadne. Nejsem ten typ.

Zuby nehty jsem se dlouho držela svých představ o dokonalé ženě a o tom, že jí musím být, ale pomohlo mi uvědomit si, že každá žena má ty silné stránky někde jinde a nemá smysl se snažit být dokonalá ve všem. Dnes už věnuji převážnou většinu své energie tam, kde vím, že to má smysl.

Myslím si, že lékem na superženu je DELEGOVÁNÍ.

Delegování toho, co není moje silná stránka, a taky to, že si to v hlavě musíme ujasnit a přeskládat a uvědomit si, že to, že nezavařuju, nepeču buchty, nežehlím ani nevařím, neznamená, že nejsem dost dobrá.

Nebo že to, že nepodávám supervýkon v práci, ale dokážu úžasně pečovat o svého muže, neznamená, že nejsem dost dobrá. Každý má svou silnou stránku jinde a je to tak v pořádku.

Před deseti lety jsem opovrhovala ženami, které měly paní na úklid, coby superžena jsem tvrdila, že vše zvládnu. Byla jsem celkem nešťastná, pracovala jsem po nocích, ale měla jsem vyžehlené oblečení a uklizenou kuchyň. Jenže já nenávidím uklízení, bere mi čas od psaní a tvoření a bere mi energii. Hodně mě překvapilo, když jsem zjistila, že existují ženy, které milují uklízení a vaření.

Dnes mi chodí jednou týdně dvě ženy, které mi uklízejí domácnost, na dvě hodinky denně jsem si teď zajistila slečnu na hlídání Juráška, a já mám díky tomu pocit, že je o vše dobře postaráno, a mám prostor pro seberealizaci.

Můžete namítat, že to všechno stojí peníze. Ano. Zaplatím za dvě hodiny hlídání dvě stě korun. Ale jsem schopna napsat článek nebo e-mail, který mi obratem vydělá několik tisíc a v dlouhodobém horizontu několika měsíců je investicí v řádu desetitisíců do mého podnikání a zároveň mě to baví a naplňuje, mám díky tomu pocit, že měním lidem životy, baví mě to. A hlavně mám energii na to, co je podstatné, neplýtvám energií na nesmysly, a když ano, okamžitě se mi spustí kontrolka, která říká, že je potřeba to dělat jinak.

Dnes už vím, že pokud investuju svůj čas tam, kde jsou mé silné stránky, pak sklidím kvalitní ovoce.

silne-stranky-2

Tohle mentální přepnutí nepřijde ze dne na den.

Je to dlouhodobý proces, ale věřím, že když se člověk rozhodne, že chce mít čas na to, v čem má flow, a chce najít způsoby, jak předelegovat to, v čem flow nemá, tak to řešení se objeví, dříve nebo později.

Pokud si teď řeknete, že té Mrázkové se to dobře kecá, protože má peníze na paní na hlídání, tak se budete stavět do role oběti. Existují coworkingová centra s hlídáním dětí zdarma, dá se vybartrovat hlídání s jinou ženou a hlídat si děti navzájem nebo se střídat ve vaření.

Není to otázka peněz. Je to otázka chtění.

Když se rozhodnete, že chcete věnovat svou energii tomu, co vás baví a naplňuje, že nechcete být supervýkonná supermužožena, tak ta řešení se začnou objevovat.

A chci říct ještě něco k tomu, když se jede na výkon…

Výkonnost, to totiž není úplně ženská vlastnost a my ženy se v tom často necítíme úplně dobře, přestože jsme společností i samy sebou tlačeny jet na výkon.

Je důležité si uvědomit, že výkon vede k cíli. Ale je to cíl, co nás učiní šťastnými? My lidé si často myslíme, že ano, že budeme šťastní, až vyděláme milion, postavíme dům, zaběhneme maraton, upleteme svetr. Prostě až dosáhneme svého stanoveného cíle.

Pravdou je, že když dojdeme k cíli, pocítíme krátkodobou euforii, kterou si někteří lidé pletou se štěstím, ale pak máme nutkání zase dosahovat dalších a dalších cílů.

A já jsem jednoho dne dospěla do stavu, kdy jsem si uvědomila, že takhle už to dál nechci. Že mě neuvěřitelně vyčerpává, když se snažím podávat výkony a dosahovat vytyčených cílů. Bylo to v době, kdy jsem to ani neměla zapotřebí, a tak jsem pár měsíců jen tak existovala a nedělala nic, jenže to mě taky nedělalo šťastnou. Tak když nenajdu štěstí v nicnedělání ani ve výkonu, tak v čem? Jakto, že nejsem šťastná, když jsem došla do cíle?

Postupně mi došlo, co znamená takové to otřepané přísloví, že cesta je cíl.

Když děláme něco, co nás baví, v čem máme flow, děláme to z radosti a nadšení nebo s nějakým vyšším záměrem, užíváme si tu cestu, tak jsme šťastní po té cestě.

Výkon není potřeba, cíl je v pořádku, ale není to to hlavní. Je velmi těžké to vysvětlit, protože to není v naší společnosti obvyklé, a taky je těžké to vysvětlit někomu, kdo věří, že cíl jej učiní šťastným. A taky bych nechtěla, aby si to někdo přebral tak, že cíl není podstatný.

Věřím, že je potřeba mít v tom rovnováhu, užívat si cestu, a zároveň vědět, kam jdu, ale nelpět na tom, že budu šťastná až tehdy, když tam dojdu.

A pokud někdy podávám výkony, tak to dělat s totálním nasazením a nadšením proto, že v tom jsem šťastná, že mě to baví, dává mi to smysl.

Rozhodně ne proto, že mě to dělá hodnou, dost dobrou holkou nebo superženou, po které se ten výkon chce. A pokud zrovna nepodávám výkony, tak s tím být úplně ok, užívat si to nicnedělání a existování jen tak, odpočívat, být tady a teď, protože to je taky velmi důležité.

Myslím si, že osobně jsem dosáhla rovnováhy v tom, že občas jsem supervýkonná a občas jsem superlíná, ale opět to není něco, co se vám stane přes noc. Je to něco, co se člověk musí naučit si dovolit. A pozorovat se.

Sledovat, s jakou energií děláte jednotlivé činnosti ve svém životě, a přijít na to, co vám energii dává a co vám ji bere, a postupně předelegovat to, co vám ji bere, a dělat s totálním nasazením a nadšením to, co vám ji dává. Tam je vaše seberealizace, naplnění i poslání.

Stáňa Stiborová
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka knihy Podnikání z pláže a oblíbeného online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů